dalakan
03 فروردین 1402 - 21:29

روسیه: حادثه تیراندازی به نظامیان روس را در قره باغ بررسی می‌کنیم

به دنبال تیراندازی به صلح‌بانان روس مستقر در قره باغ کوهستانی ، روسیه اعلام کرده تحقیقاتی در این زمینه انجام خواهد داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روسیه روز پنج‌شنبه اعلام کرد که در حال بررسی گزارش‌ها مبنی بر این است که نظامیان این کشور هنگام جستجو برای یافتن یک نظامی ارمنستانی،  زیر آتش نیروهای جمهوری آذربایجان قرار گرفتند.

به گزارش وبگاه «رادیو اروپای آزاد» یک نظامی ارمنستانی روز سه‌شنبه در مرز ارمنستان با  جمهوری آذربایجان ناپدید شد. وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که این نظامی حین حمل مواد غذایی برای همرزمانش در یک پاسگاه مرزی ارمنستان، به دلیل مه غلیظ به داخل اراضی جمهوری آذربایجان وارد شد.

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در این زمینه گفت که وزارت دفاع در حال بررسی این حادثه است.

زاخاروا در نشست خبری گفت: « فکر می‌کنم که باید منتظر نتایج این تحقیقات باشیم.»

وی گفت: «از این واقعیت شروع می‌کنیم که جایگزینی برای روند صلح وجود ندارد. از طرفین می‌خواهیم مذاکرات در همه مسیرهای عادی‌سازی روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان از جمله رفع انسداد مسیرهای ارتباطی حمل‌ونقل، تعیین حدود مرزها، تهیه معاهده صلح و برگزاری نشست‌های شخصیت‌های عمومی، پارلمانی و غیره را از سر بگیرند.»

بر اساس گزارش‌ها، دو نظامی مجروح روس روز چهارشنبه در بیمارستانی در ارمنستان بستری و چند ساعت بعد از آن مرخص شدند. روسیه در جریان جنگ ۲۰۲۰ بین باکو و ایروان و پس از آن در قره باغ کوهستانی، نظامیانی را در استان «سیونیک» در ارمنستان مستقر کرد.

«هایکاکان زماناک» از روزنامه‌های نزدیک به نخست وزیر ارمنستان، نظامیان جمهوری آذربایجان را به شلیک به خودروی نظامی روسیه متهم و تصاویری از دستکم سه سوراخ گلوله روی شیشه‌های جلو و  عقب آن منتشر کرد.

چندی قبل، «آرارات میرزویان» وزیر خارجه ارمنستان در دیدار با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در «مسکو» گفت باکو تقریباً همه مفاد بیانیه سه‌جانبه نوامبر ۲۰۲۲ که به امضای سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان درباره توقف درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ کوهستانی رسید را نقض می‌کند(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1106821